Kurtki dla motocyklistów – 5 ważnych kroków wyboru!

Kategorie Uncategorized

Zakup odpowiedniej kurtki motocyklowej, może przysporzyć nam wielu problemów. Na szczęście czasy, w których zakup przez internet nie był zobowiązany do możliwości zwrotu, minęły bezpowrotnie i teraz nieużywany produkt, zawsze możemy oddać lub wymienić, do 14 dni od momentu otrzymania przesyłki.

 

Jest to świetna informacja, dla wszystkich motocyklistów, ponieważ zakup ich stroju, nie jest jedynie kwestią mody, ale obarczony jest odpowiedzialnością za bezpieczeństwo samego kierowcy! Zastanówmy się nad 5 najważniejszymi krokami, jak wybrać kurtkę motocyklową, żeby nie żałować swojej decyzji!

 

  1. Internet czy sklep?

 

Nie trzeba być wybitnie uzdolnionym, by zauważyć, że sklepy internetowe oferują nam dużo niższe ceny, niż ma to miejsce w przypadku sklepów stacjonarnych. Czemu tak jest? Kwestia opłacenia czynszu za lokal użytkowy, którego sklep internetowy nie będzie przecież potrzebować!

 

Wybierając strój motocyklowy, musimy mieć bardzo odpowiedzialne podejście do tematu, więc nie możemy zrobić tego na zasadzie – ten mi się podoba i to wszystko! Sam jestem zwolennikiem kupowania stroju w sklepie stacjonarnym, lecz jeśli istnieje możliwość, zawsze warto przymierzyć go tylko w placówce, a udając się do swojego domu, zwyczajnie zamówić go później w tańszym sklepie internetowym.

 

  1. Materiał!

 

Następnym istotnym elementem, jest materiał z którego dana kurtka motocyklowa została wykonana – wpływać będzie to na funkcjonalność, wygodę i przede wszystkim odczucia w czasie jazdy.

Kurtki motocyklowe tekstylne, charakteryzują się bardzo dużą ilością dodatkowych kieszeni, przegródek i różnego rodzaju dodatków, które bardzo ułatwiają nasze podróże jednośladem. Są również często wygodniejsze, dodając tym samym lepszą wentylację, wodoodporność i wygodę w czasie prania. Posiadają jednak dość istotną wadę, nie zawsze wyglądają dobrze i mają dużo szybszą ścieralność w razie szlifu! Jest to najlepszy wybór dla kierowców turystycznych, szosowych, terenowych i przykładowo na miasto.

 

Skóra jest zazwyczaj mniej wygodna, ponieważ przylega dość mocno do cieła, nie jest tak elastyczna, jej wentylacja zazwyczaj utrzymuje się na gorszym poziomie, a dodatkowo, jej niska elastyczność może powodować dyskomfort ruchowy. Jest jednak dużo bezpieczniejsza w czasie szlifu, a na maszynach sportowych, nie wykonujemy zazwyczaj gwałtownych ruchów. Skórzane kurtki motocyklowe, są najczęściej wybierane przez kierowców maszyn sportowych i osoby które jeżdżą na chopperach, ponieważ wyglądają one bardzo agresywnie, pasując tym samym do stylu tej kultury.

 

  1. Odpowiedni rozmiar i fason.

 

Wyobraź sobie dwie proste sytuacje, w których będziesz posiadał źle dobraną kurtkę do swoich preferencji.

 

Jedziesz z miasta do A do miejscowości B z prędkością 150 km/h i zaliczasz szlif po asfalcie, a twoja kurtka jest zbyt krótka i się podwinęła, odkrywając tym samym skórę i ciało. Niestety, finał nie tylko nie będzie przyjemny, ale może spowodować o wiele większe problemy z organizmem.

 

Druga sytuacja, to moment w którym kurtka motocyklowa, będzie zbyt szeroka lub zbyt długa. Kurtka będzie pompować się jak spadochron podczas hamowania, a to będzie finalnie skutkować większym oporem powietrza, zaplątaniem się, lub tym, że będziemy na nią siadać. Dyskomfort może stale nas rozpraszać, więc wpłynie to również na bezpieczeństwo.

 

  1. Firma i cena.

 

Czy firma i przedział cenowy mogą mieć jakieś znaczenie? Niestety tak! Zazwyczaj im kurtka jest droższa, tym zastosowane są w niej lepszej jakości materiały, mocniejsze szwy, a nawet protektory wykonane z kompozytów, a nie niskiej jakości plastiku.

 

Nie warto wierzyć mało popularnym firmom, ani tym które posiadają słabe opinie w sieci, ponieważ swoje produkty, będzie zachwalał dosłownie każdy, najlepszym wyborem jest, trzymanie się sprawdzonych marek, które wybierane są przez motocyklistów!

 

  1. Dostosuj styl jazdy.

 

Jeśli jeździsz w terenie, będziesz potrzebować dużej swobody ruchu, więc analogicznie, kurtki motocyklowe, które będą ograniczać twoją zdolność ruchową, będą zupełnie mijać się ze swoim powołaniem.

 

Reasumując, jeśli jeździsz crossem po piachu i w podobnych warunkach, nie potrzebujesz skórzanego kombinezonu, tylko pancerza, który będzie ukryty pod tekstylną kamizelką, w terenie przydatne będą dodatkowe kieszonki i schowki, w których można umieścić dodatkowe elementy wyposażenia, natomiast dla sportowców lubiących prędkość, obowiązkowym elementem, jest skórzana kurtka motocyklowa, która będzie zabezpieczać skórę w czasie kolizji i szlifów!